Tvoje identita je tvůj hlas

Ženy milují mužský hlas. Ne nadarmo se říká, že není ani tak důležité co říkáte, ale jak to říkáte. Hlas dokáže říct druhému mnohé, např. jak se právě cítíte, jaké máte sebevědomí, jak moc to myslíte vážně,… Existuje mnoho příruček o tom, jak zlepšit svůj hlas a umění mluvit anebo dokonce můžete zajít na nějaké kurzy, které tyto techniky učí. Já jsem pro tebe shrnul problematiku do tohoto článku, který popíše nejčastější chyby a ukáže k tomu trénink pro zlepšení.

Technika mluvení svůdníků spočívá na dvou hlavních pilířích

  • Dech
  • Postoj

Pokaždé než začneš mluvit s dívkou, zhluboka se nadechni do plic. Nádech do plic je zcela odlišný od nádechu do břicha, proto si doma zkus dýchat jednou jenom do břicha, jednou jenom do plic a pak napůl do plic a napůl do břicha.

Jakmile budeš schopen rozlišovat směrování vdechovaného vzduchu do plic či do břicha, získáváš výborné předpoklady pro hlas svůdníka.

Správný postoj je důležitý pro to, abys vdechoval vzduch do plic efektivně. Proto vždy drž tělo vzpříma. To však není jednoduché a člověk stále zapomíná. Máme pro tebe ale tip. Vždy když začneš mluvit, tak se trochu napřími. Stačí jenom o trochu. Pokaždé, když budeš chtít mluvit, zakóduj si do hlavy, že se musíš o maličko napřímit. Okey?

Problém: Mluvíš příliš potichu

Řešení: Najdi si nějaké větší místo, nejlépe někde venku a vem si s sebou diktafon nebo mobil, který umí nahrávat zvuk. Na jedno místo polož svůj mobil a zapni nahrávání. Udělej čtyři velké kroky a řekni: „Dokážu to říct bez toho, abych křičel, a přesto jsem dobře slyšet.“ Poslechni si, jak dobře (jak moc tiše nebo hlasitě jsi byl slyšet).

Po druhé cvičení opaku s tím, že odstup bude 5-8 kroků. To už je vzdálenost, kdy dívka bude na protějším chodníku a ty budeš schopen s ní zažertovat. Nenech tvůj hlas, aby určoval s kým můžeš mluvit a kdo už je příliš daleko. Trénuj tohle cvičení do té doby než budeš sebevědomě mluvit na vzdálenost 8 kroků a tvůj hlas bude dobře slyšitelný.

Nezapomeň, že hlas v tvé hlavě (tedy to, co ty slyšíš, když mluvíš nahlas) není tak hlasitý, jak ho slyší ostatní. Neboj se zvýšit svůj hlas. Budeš překvapen, že tví kamarádi ti budou říkat, že ti teď rozumí mnohem více.

Problém: Mluvíš moc rychle

Řešení: Tohle je snad vůbec nejčastější problém. Nejenom, že ti ostatní špatně rozumí, protože pokud byť jen trochu nedávají pozor, nějaké slovo jim uteče, dobře ani nemůžeš artikulovat a navíc je to známka nervozity a malého sebevědomí. Někam spěcháš nebo to je natolik nedůležité, že to chceš rychle říct a věnovat se vzápětí něčemu jinému?

Polož si před sebe mobil a zapni nahrávání. Na jeden jediný dech řekni: „Jenom proto, že mám v hlavě hodně myšlenek, nebudu mluvit rychle a nemusím mít žádný strach, že když udělám pauzu, tak mě lidé přestanou poslouchat.“ Poslechni si, jak jsi na tom byl s tvojí rychlostí.

Nyní cvičení opakuj a soustřeď se na každé jednotlivé slovo zvlášť. Za každou spojkou a čárkou udělej minimálně vteřinovou pauzu.

Další cvičení spočívá v tom, že budeš větu říkat jako vybraní herci z nějakého filmu. Zkus tuto rozvinutou větu rozfázovat, klást různé důrazy na první, střední či závěrečné věty. Může ti to připadat velmi nepřirozené, ale drž se toho. Pro teď je to důležité!

Problém: Používáš často parazitní slůvka

Řešení: Parazitující slovíčka jsou nepřítelem sebevědomí a statusu „vím, co chci“. A jako alpha male máte vědět, co chcete naprosto jasně.

Existuje výborné cvičení na odhalení, která parazitující slovíčka jsou tvým problémem. Nahraj si svůj dialog s kamarádem a klidně si zapni nahrávání při některém z tvých telefonů. Pak si nahrávku pusť a sleduj, které slovo často používáš. Může to být např. ehm, to, no, jo, hej, prostě, jednoduše, de facto, ty voe, jasně, … a mohl bych pokračovat dlouhou linií. Parazitujících slov existuje celá řada a každý z nás používá nějaké častěji. Odchyť si to svoje slovíčko a dej na něj sakra pozor.

Problém: Máš monotónní hlas

Řešení: Monotónní hlas asi dobře znáte ze školy. Minimálně jeden učitel je na každý škole proslavený pro svůj velmi nezáživný projev, u kterého každý usíná. A tohle ty přece nechceš! Naštěstí vyvarovat se monotónnímu hlasu není příliš těžké.

Výbornou pomůckou je vzít si kousek textu a přečíst ho v nějaké roli. Cvičení tedy spočívá v dočasné převtělení do někoho a přečtení úryvku. Je dobré zvolit si typické role, jako např. maminka, přísný otec, hrdina, reportér BBC, válečný veterán vzpomínající na nekončící boje, apod.

Osobně doporučuji Tonyho Robbinse, vynikajícího speakera. Zkuste se podívat na některé jeho videa na YouTube (např. klikni pro video zde). Nemusíte umět anglicky, sledujte jeho hlas. Změnu hlasitosti, rychlosti, pauzy, které dělá a mimojiné i jeho gesta.

Perfektní je vytvořit cvičení, kdy budete kopírovat hlas některého komedianta. Výborný je Jim Carrey, mrkněte např. sem.

Problém: Tvoje tvrzení zní jako nejistá otázka

Řešení: Okey, polož si mobil vedle sebe a představ si, že je to např. tvůj kamarád, který nemá rád ryby. Začni nahrávat a pokus se ho přesvědčit, ať jde s tebou dnes večer na sushi. Potom si nahrávku pusť a pozorně poslouchej.

Říkáš věty, u kterých zvyšuješ hlas, jak se blížíš ke konci?

Takovou tónovou strukturu mají především otázky. Tak pozor na to. Pokud totiž většina tvých argumentů spočívá na zvyšujícím se hlasu ke konci věty, pak finální tvrzení zní spíše jako nejistá sugestivní otázka. Cvičení zkus opakovat a soustřeď se na to, aby žádná argumentační věta neměla na konci větší hlasovou výšku než když jsi větu začínal. Tímto docílíš větší přesvědčivosti a posluchači ukážeš, že jsi sebejistý. Tohle při seznamování s dívkami potřebuješ stoprocentně!